Logo
Logo
  • Home
  • O nas
  • Usługi
  • Realizacje
  • Porady
  • Blog
  • kontakt

Rzeka Kłodawa (pom.)

  • Facebook
  • Tweet
  • Google Plus
  • Pinterest

Inwentaryzacja rzeki Kłodawy – jedna z trzech inwentaryzacji rzek w 2015 roku, a zarazem jedna z ciekawszych, o której można napisać coś więcej.

Prace na rzece Kłodawie odbywały się we wrześniu. Opracowanie dotyczyło odcinka rzeki na długości 4,9 km (km 6+685 – 11+680), przechodzącego od miejscowości Żukczyn, Rusocin do miejscowości Łęgowo – na wysokości mostu kolejowego. Na powyższym odcinku rzeka przecina dwie ważne drogi A1 Gdańsk-Łódź oraz drogę krajową nr 1. Z urządzeń piętrzących wodę, można spotkać malowniczo położony stopień wodny, który w obecnej chwili jednak pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o aktualny stan techniczny (zdj.) . W obecnej chwili, poza fragmentem na wysokości drogi A1 i DK1, rzeka w całości w naturalnym kształcie. Poza nielicznymi przypadkami gdzie rzeka niebezpiecznie podmywa sąsiadujące z rzeką ogrodzenia nieruchomości, mam nadzieję iż jej regulacja nie będzie powodowała znacznej wycinki tak jak to niestety uczyniono poniżej mostu kolejowego w Łęgowie, gdzie rzeka płynie w formie rowu, którego brzegi są całkowicie pozbawione drzew i krzewów.

Zgodnie z art.83f ust.3 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2013 poz. 627 z późniejszymi zmianami) pomiarem objęto drzewa o obwodzie powyżej 35 cm obwodu na wysokości 5 cm od ziemi w przypadku wierzb, topól, klonów jesionolistnych, robinii akacjowej. W przypadku pozostałych gatunków drzew pomiarem objęto drzewa, które osiągnęły minimum 25 cm obwodu na wysokości 5 cm, ale również powierzchnię zakrzaczeń drzew oraz leżaninę drzew zarówno na brzegu jak i korycie rzeki, które projektanci dodali do przedmiaru robót.

Inwentaryzacja niezwykle ciekawa ze względu na mnogość gatunków porastających rzekę (przynajmniej w powyższym kilometrażu rzeki) oraz brak panoszącego się w całej Polsce klonu jesionolistnego (Acer negundo) czy też choćby z faktu naprawdę niewielkich szkód spowodowanych przez bobry. Szkody bobrowe w zasadzie spotkać można tylko w okolicach mostu kolejowego w okolicach Rusocina, były to zwykle nory ziemne tych ssaków i dość liczne ślady ich żerowania. Wśród gatunków drzewiastych dominuje bezsprzecznie olsza czarna (Alnus glutinosa), w mniejszym udziale wierzba krucha (Salix fragilis) czy wiąz szypułkowy (Ulmus leavis). Pomiarem objęto zieleń licząc od aktualnej na dzień pomiaru krawędzi koryta rzeki aż do szczytu skarpy oraz pas do 3 metrów od jego brzegu. Teren w zasadzie na całej długości odcinka rzeki mocno porośnięty drzewami i krzewami. Łącznie pomiarem objęto ponad 2600 sztuk drzew i krzewów, kilkadziesiąt grup zakrzaczeń oraz kilkadziesiąt pni drzew zwalonych tamujących w części spływ wody w rzece.

Close

Footer Logo

Copyright © 2016 - Juniperus